Fez - Sizinkiler

Darksiders 2 – Sizinkiler

Haberlerimize de yardım eden Furkan İlbay’dan Darkisders 2 için farklı bakış açısına sahip bir inceleme sizler için geldi. Oyunun puanı son sayfada bulunmaktadır.

Mahşerin dört atlısı efsanesi, komboları geliştirilmiş bir savaş sistemi, biraz kardeşlik, biraz ihanet, biraz yanlış anlaşılma, God of War serisiyle bağdaştırılan bir sürü özellik, son olarak da bir tutam intikam herhalde Darksiders serisini anlatmaya yeter de artar. Aslında çıktığı zamanda ahım şahım ödüller almasa da, War bu senaryonun burada bitmeyeceğini, hatta sıradaki hikayenin kardeşlerinden birine verileceğini bize söylemişti sanki ilk oyunun en sonunda “Yalnız değilim.” derken. Şimdi spoiler yağdıracağımı düşünenler, merak etmeyin. Zaten bu yazıyı okuyanların çoğu ilk oyunu da bitirmiştir. Ama bitirmeyenler, War’ın size çok kızgın olduğunu söyleyeyim!

ÖLÜM’E YOL VERİN GEÇSİN

Çiğnenen kurallar, Cennet ve Cehennem arasındaki bozulan dengeler, ve bütün bu suçlar üzerine yıkılan bir atlı… Neyin olup bittiğini anlamadan girdiğimiz bu kargaşanın içinde, War’un suçsuz olduğunu ispatlamak için; klavyemizi, kumandamızı, elimizden zor bırakır halde bulmuştuk kendimizi. Ta ki oyunu oynayıp bitirene kadar. Ama bu son değildi, ve belki bir son olmayacaktı da…

İşte, Darksiders 2 de ilk oyunun hemen ardındna yer buluyor kendine. Ve ikinci atlımız olan Death’in görevi de, ya da arzusu, kardeşi War’ın masum olduğunu ispatlamak. Yüzündeki korkunç maskesi ve War’dan daha değişik renge sahip bir ata sahip bir cellat olan Death ile Dünya’da geçireceğimiz zaman War’la geçirdiğimiz zamana oranla epey az çünkü, Death bir yandan savaşırken, bir yandan da işin aslını öğrenmeye çalışıyor. Death’in arayışı ile birlikte kendimizi, Corruption adı verilen oluşumla bağlantısı olan gizemli dünyalar içinde buluyoruz. Bu gizemli dünyalara Darksiders 1’den de hatırlayacağınız Maker Uthane (Balyoz taşıyan iskoç dev)’in ana vatanı da dahil. Her dünyanın kendine özel yaratıkları ve yapısı var. Bu da Death’ı War’dan ayıran özelliklerin başında yer alıyor. Tabii Darksiders 2’nin ilk oyunla karşılaştırıldığında ortaya çıkan farklı sadece, yaratık ve çevreyle sınırlı kalmıyor. Yazımın ilerisinde detaylı olarak aktaracağım ve oyuna yeni eklenip, neredeyse hakkında konuştuğum tüm oyuncuların ve kendimin beğenisini kazanmış bir eşya sistemi var ortada. Bunun haricinde yine değiştirilen silah ve beceri arayüzü, eşyaları takmak için seviye sistemi ve ilk oyuna oranla çok daha fazla karşılaştığımız NPC'(satıcı)ler.

Hızlı başlangıç zor bitiş

Darksiders 2’ye başladığımızda kendimizi Death’in atının, Despair’in, üzerinde Freijlord semalarında dört nala koştururken buluyoruz. Yine ilk oyunun dünyada geçen ilk on dakikası gibi, bir oyuna hazırlık dersi edasında birkaç yaratık kesiyor, Death’in kombolarını, Despair’in özelliklerini ve düşmanların güçlerini öğreniyoruz. İlk oyundaki tırmanma, atlama, zıplama işlerini sevenler eminim Darksiders 2’dekileri de sevecekler çünkü değiştirilmiş hiçbir şey yok. Yine aynı tahtalar, benzer anahtarlar, vesaire bulunuyor. Ama Death, War’a oranla daha atletik bir yapıya sahip olduğundan, hareketleri daha dinamik. Mesela ilk oyunda yapamadığımız bir çifte duvar tırmanışını Death ile rahatlıkla yapabiliyoruz. Ya da tahtaların üzerinden bir diğerine atlamak yerine, bir atletizm sporcusu gibi ellerimizle tutunarak, diğerine atlayabiliyoruz. İlk oyundaki yapışkan duvarların şekil şemali biraz değişse de onlar da yerinde duruyor.Yalnız Death ile birlikte ani hız kalkmış durumda. İlk oyundan hatırlayacağınız ,platformlarda farklı olduğu için tuş söylemiyorum, bir tuşa bastığınızda ileriye geriye sağa ya da sola doğru ani bir şekilde kaydığınız özellik gitmiş durumda. Tabii bu özellik bu bahsettiğim yapışkan duvarlardan daha hızlı geçmemize de yarıyordu. Ama üzülmeyin, bunun yerine Death’in farklı bir yöntemi, Iska(Dodge) var. Iska sayesinde rakibinizin atağını yapmasının hemen ardından doğru zamanlamayla ondan rahatça kurtulabiliyorsunuz. Üstelik bu bir öfke değerinizi kullanan bir beceri felan değil, yani sınırsız bir kullanımı var. Hiç bir problem çıkmadan üst üste tekrar da edilebiliyor biliyorum zira düşman ataklarından çok fazla kaçmanız gerekiyor. Death’in War gibi birbirinden ayrı çok fazla can tüpü yok. Sadece bir tane var ve bunu cidden tutumlu kullanmanız gerekiyor. Ama ben kullanamam diyenler için yine bir Darksiders 2 yeniliği, Health Potions(Can Potu) ve Wrath Potions(Öfke Potu), imdada yetişiyor.
Haberlerimize de yardm eden Furkan lbay’dan Darkisders 2 iin farkl bak asna sahip bir inceleme sizler iin geldi. Oyunun puan son sayfada bulunmaktadr.

Maherin drt atls efsanesi, kombolar gelitirilmi bir sava sistemi, biraz kardelik, biraz ihanet, biraz yanl anlalma, God of War serisiyle badatrlan bir sr zellik, son olarak da bir tutam intikam herhalde Darksiders serisini anlatmaya yeter de artar. Aslnda kt zamanda ahm ahm dller almasa da, War bu senaryonun burada bitmeyeceini, hatta sradaki hikayenin kardelerinden birine verileceini bize sylemiti sanki ilk oyunun en sonunda “Yalnz deilim.” derken. imdi spoiler yadracam dnenler, merak etmeyin. Zaten bu yazy okuyanlarn ou ilk oyunu da bitirmitir. Ama bitirmeyenler, War’n size ok kzgn olduunu syleyeyim!

LM’E YOL VERN GESN

inenen kurallar, Cennet ve Cehennem arasndaki bozulan dengeler, ve btn bu sular zerine yklan bir atl… Neyin olup bittiini anlamadan girdiimiz bu kargaann iinde, War’un susuz olduunu ispatlamak iin; klavyemizi, kumandamz, elimizden zor brakr halde bulmutuk kendimizi. Ta ki oyunu oynayp bitirene kadar. Ama bu son deildi, ve belki bir son olmayacakt da…

te, Darksiders 2 de ilk oyunun hemen ardndna yer buluyor kendine. Ve ikinci atlmz olan Death’in grevi de, ya da arzusu, kardei War’n masum olduunu ispatlamak. Yzndeki korkun maskesi ve War’dan daha deiik renge sahip bir ata sahip bir cellat olan Death ile Dnya’da geireceimiz zaman War’la geirdiimiz zamana oranla epey az nk, Death bir yandan savarken, bir yandan da iin asln renmeye alyor. Death’in aray ile birlikte kendimizi, Corruption ad verilen oluumla balants olan gizemli dnyalar iinde buluyoruz. Bu gizemli dnyalara Darksiders 1’den de hatrlayacanz Maker Uthane (Balyoz tayan isko dev)’in ana vatan da dahil. Her dnyann kendine zel yaratklar ve yaps var. Bu da Death’ War’dan ayran zelliklerin banda yer alyor. Tabii Darksiders 2’nin ilk oyunla karlatrldnda ortaya kan farkl sadece, yaratk ve evreyle snrl kalmyor. Yazmn ilerisinde detayl olarak aktaracam ve oyuna yeni eklenip, neredeyse hakknda konutuum tm oyuncularn ve kendimin beenisini kazanm bir eya sistemi var ortada. Bunun haricinde yine deitirilen silah ve beceri arayz, eyalar takmak iin seviye sistemi ve ilk oyuna oranla ok daha fazla karlatmz NPC'(satc)ler.

Hzl balang zor biti

Darksiders 2’ye baladmzda kendimizi Death’in atnn, Despair’in, zerinde Freijlord semalarnda drt nala kotururken buluyoruz. Yine ilk oyunun dnyada geen ilk on dakikas gibi, bir oyuna hazrlk dersi edasnda birka yaratk kesiyor, Death’in kombolarn, Despair’in zelliklerini ve dmanlarn glerini reniyoruz. lk oyundaki trmanma, atlama, zplama ilerini sevenler eminim Darksiders 2’dekileri de sevecekler nk deitirilmi hibir ey yok. Yine ayn tahtalar, benzer anahtarlar, vesaire bulunuyor. Ama Death, War’a oranla daha atletik bir yapya sahip olduundan, hareketleri daha dinamik. Mesela ilk oyunda yapamadmz bir ifte duvar trmann Death ile rahatlkla yapabiliyoruz. Ya da tahtalarn zerinden bir dierine atlamak yerine, bir atletizm sporcusu gibi ellerimizle tutunarak, dierine atlayabiliyoruz. lk oyundaki yapkan duvarlarn ekil emali biraz deise de onlar da yerinde duruyor.Yalnz Death ile birlikte ani hz kalkm durumda. lk oyundan hatrlayacanz ,platformlarda farkl olduu iin tu sylemiyorum, bir tua bastnzda ileriye geriye saa ya da sola doru ani bir ekilde kaydnz zellik gitmi durumda. Tabii bu zellik bu bahsettiim yapkan duvarlardan daha hzl gememize de yaryordu. Ama zlmeyin, bunun yerine Death’in farkl bir yntemi, Iska(Dodge) var. Iska sayesinde rakibinizin atan yapmasnn hemen ardndan doru zamanlamayla ondan rahata kurtulabiliyorsunuz. stelik bu bir fke deerinizi kullanan bir beceri felan deil, yani snrsz bir kullanm var. Hi bir problem kmadan st ste tekrar da edilebiliyor biliyorum zira dman ataklarndan ok fazla kamanz gerekiyor. Death’in War gibi birbirinden ayr ok fazla can tp yok. Sadece bir tane var ve bunu cidden tutumlu kullanmanz gerekiyor. Ama ben kullanamam diyenler iin yine bir Darksiders 2 yenilii, Health Potions(Can Potu) ve Wrath Potions(fke Potu), imdada yetiiyor.
RPG’lemi sanki?

Hmm, balk biraz garip ama yaznn bu ksmn da okuyunca byk ihtimal hak vereceksiniz bana. Yaznn en banda bahsettiim eya(item) sistemi ve az nce sz geen potlar. Sizce de Darksiders’a bir RPG havas gelmemi mi? Tr olarak aslnda Darksiders tam isteneni yakalam. Bir yandan Aksiyon, dier bir yandan da Hack’n Slash olmu bu yeni sistemlerle birlikte. Evet, oyunda tr olarak 7 farkl eya bulunuyor. Bunlardan birisi, tahmin edebileceiniz gibi bir cellat olan Death’in birincil silah, Trpan(Scythe). kincil silah da daha ok yaratklardan den ar silah. Ar silah diyorum nk hareketleri Trpan’a oranla ok yava kalyor ve kombo yapmak bir hayli zorlayor. Silah olarak bu iki eya bulunsa da ilk Darksiders’tan hatrlayacanz Haner, bombalar yakmak iin kullandmz uzak dv silah, gibi istediimiz zaman karp kullanabildiimiz bir silah da bulunuyor.

Aslnda bu silah kelimesine yzde yz uyuyor nk bu sefer bir haner deil gerek bir tabanca var elimizde. Dier bir atl olan ve daha ok uzak mesafeli silah kullanan kardeimiz Strife’n tabancas. Bu kadar silahn ardndan yeter demi Vigil Games ve Death’in stne giyeceklerini ayarlam. Bunlarn banda da Death’in omzuna takt bir omuzluk var. Ardndan, pek salam bir zrh gibi gzkmeyen bir atk tarz giysi, arkasndan eldiven, ayakkab takm ve son olarak tak yer alyor. Tabii bu eyalarn bir de zellik ve seviyeleri var ki bizi ve bal ilgilendiren ksm buras. Drt zellie kadar sahip olabilen bu eyalarn zellikleri bir de seviyesine gre deiiyor. Ve de bir seviyeyi sadece bir eya kapsamyor. rnein, 5 level olan bir ayakkab ile baka bir 5 level ayakkabnn grnleri ve Death’e kazandrd zellikler tamamen farkl olabiliyor. Birisi, sizi daha tank yaparak  dayankllk ve direnci arttrrken, teki birebir savalarda iinize yarayacak ve sizi daha agresif bir karaktere dntrecek olan saldr deerini ve kritik vuru gelme ansn arttryor. Ha unutmadan, seviye atladmzda elimizde kalan eski eyalar da satclara geri satabiliyoruz. Bylece hibir eya tabiri caiz ise “elimizde patlam” olmuyor.

Summon’la gitsin abi

Eyalarn yannda oyunda bir de Darksiders 1’e gre daha dzeyli ve farkl tutulmu bir yetenek aac var. Dzeyli dememin sebebi de ok derin bir sistem olmamas. Aa en bata ikiye blnyor ve bir dal Harbinger,  dier dal ise Necromancer oluyor. Harbinger yetenek aac daha ok arenann tmne zarar veren, yakn dv tekniklerini ieriyor. Tahmin edebileceiniz gibi Necromancer da Harbinger’n tam tersi, lleri ararak  ve onlar zerinde oynamalar yaparak, uzak dvte bize yardm dokunacak yetenekler barndryor. Ama bu yeteneklerin savalarda ok iinize yarayacan bilin ve onun iin byk bosslara saklayn derim ben. Eer yakn temasa girmek istemiyorsanz, hemen Necromancer yeteneklerinizi gelitirin, ardnz ller sizin yerinize sizin ilerinizi halletsin. nsanlarn kafasndaki soru “ller lr m?” oluyor ve evet, maalesef lyorlar.

En azndan bizim birdaha kullanamyacamz ekilde yok oluyorlar ama merak etmeyin. Seviyeniz ilerledike atnz yeteneklerde fazlalaacak. Mesela lleri armakla kalmayacaksnz. Bastnz dier bir yetenek ile birlikte onlarn cann doldurup, statlerini gelitirebileceksiniz. Ama yok, “Ben koskoca Death olmuum, gidip uzaktan m saldracam!” diyenlerdenseniz, buyrunuz efendim, sizin iin de bir yetenek aacmz var. Harbinger’da ise iler bir hayli aksiyona biniyor. Burada da ana yetenek olarak saylabilecek Inlanma Saldrs(Teleport Slash) dmanlarn iinden br tarafa gemenize olanak salyor. Necromancer’da bahsettiim llere can kazandrma olay burda biraz daha deiik yanstlm. Burda can kazandrma felan yok ama daha ok seveceiniz bireyler var. sterseniz, bu  yeteneinize denk gelen btn yaratklar yavalatabiliyorsunuz. Ya da bu yetenei kullanarak ldrdnz tm dmanlarnzdan kendi cannz doldurabiliyorsunuz. Ve Darksiders 2’de daha rneini vermek istemediim, sizin deneyim ederek renmeniz gereken birok zellik bulunuyor. Tabii bu yeteneklerin yannda da kullanacanz trpan ve balyozunuz sizi dman yaratklarn korkulu ryas haline getirme iini, epey iyi yapyor
Grafik her ey deildir, peki ya ses?

Darksiders 2’nin grafik anlamnda ilk oyundan pek bir fark yok. Yine ayn motor kullanlarak hazrlanm bir oyun olmu. Yine ilk oyunda da grdmz ufak tefek grafik hatalaryla bol bol karlayoruz. Onlardan nasibimizi alyoruz. Hatta durun ben size bir rnek vereyim, epey glmtm bu olaya. Oyunun daha balarnda balyoza yani sa klike basl tuttuunuzda (PC’de oynadm iin basl tutabiliyordum) ya da yere doru bir atak gerekletirdiinizde yerde bir krlma efekti, yukarya doru kayalarn ykselmesi durumu oluuyordu. Ayn eyi tesadfen, havada denedim; maalesef ayns orada da oldu. Gkyznden aniden kayalar kt. Tabii her zpladnz platformda olmuyor ama, dileyen kontrol edebilir. Zemin ve boluun birletii ou yerde bu tip grafik hatalar mevcut oluyor.

Ama haklsnz, haklsnz. Bu oyunun hikyesi, grafiklerini rtbas edecek kadar kaliteli ve derin. Onun iin balkta da belirttiim gibi, bir oyunda herey grafik deildir. Ama sese gelince i deiir. Darksiders 2’de de i deimi ve ilk oyunda olmayan, oyuna daha fazla adapte olmanz salayan arkaplan mzikleri eklenmi. Bu mzikler ciddi anlamda yaptnz/zdnz bulmaca ile alakal ekilde konmu diye dnyorum nk mzikli ve mziksiz halini denedim birka blmn, nedense mziksiz haliyle epey zorlandm. Belki bu benim arkaplanda alan dier mziklere de bal olabilir!

imdi size Darksiders 2’nin(ilk oyunda da vard baz zamanlar) belki de “Artk gna geldi.” diye haykracanz zelliini aktaraym, oyun ii Loading ekranlar. Tam gidiyorsunuz, o kadar krep kestiniz, biliyorsunuz ki karnza dev bir boss kacak. Heyecanlandnz, bakalm bu seferki ncekinin ka kat diye dnyorsunuz, ama ne oluyor, tam kapy aacaksnz, zrtt sol tarafta kk bir iaret Loading. Ve btn atmosfer sfrlanyor. Ve bu bir-iki kere deil, tm oyun boyunca banza geliyor maalesef. Madem bir kt zellik aktardm, devamn da getireyim. Darksiders 2’de hi houma gitmeyen bir dier zellik de(yine ilk Darksiders’ta da vard) aktif ders olaylar. Oyunun yarsna gelmisiniz hala sizden ders niteliinde yok git 10 tane abi ldr, yok git 20 tane ablay serbest brak gibi sama grevleri tamamlamanz isteniyor. Ve oyuncunun gzelim hikye ile olan ban biraz da olsa koparyor.

Dust, olum buraya gel

Oyun aksiyon oyunu olsa da iindeki bulmacalar olmasa herhalde Darksiders’n Darksidersl gitmi olurdu. nk bu tr aksiyon oyunlarnda, en iyi rneklerinden birisi God of War’dan da alk olacamz ekilde bulmacalar oyunun sadece yaratk ve boss kesmekten ibaret olmadn gsteriyor. Darksiders 2’nin bulmacalarna gelirsek… Aslnda birok oyuncu God of War ve Darksiders’ karlatrma abasna giriyor. Ve bana gre yanl yapyor. Hele de Darksiders 2’den sonra. Yeni yetenek ve seviyeli eya sistemi art potlar Darksiders’ ,bana gre, God of War’dan daha farkl bir kategoriye tam durumda. Evet, ne demitik, Darksiders 2’nin bulmacalar. ou bulmaca ilk oyundakiyle benzerlik gsteriyor. Hatta yaznn banda da anlattm gibi baz alet-edevatlar bile birbirinin ayn. Ama ilk oyuna oranla daha gelitirilmi, biraz daha komplike hale getirilmi bulmacalar da yok deil. Zaten Death’in sadk kuu Dust ile birlikte yolunuzu kaybetmeniz ya da bulmacay tamamlayamamanz bir hayli zor. lk oyunda War’un koluna mhrlenen yarat, The Watcher’, hatrlarsnz. te Death’in kuu Dust da ayn grevi gryor. Size bir nevi rehberlik yapyor nereye gideceinize dair. Tabii her zaman deil, sadece ayn blmde be on dakika dolanp durursanz araya giriyor Dust. Belki de anslsnzdr, Dust’n iyi gnne denk gelmisinizdir!

Uzun lafn ksas Darksiders 2, sadece para iin yaplm tipik oyunlardan olmam.(Activision’a bir gnderme olabilir.) lk oyunla karlatrdmzda hakikaten dalar kadar fark olduunu grebiliyoruz. En bata hikye ve karakter olmak zere oynan, sesler, bulmacalar, mekanikler ve dahasnn ilk oyuna gre inanlmaz bir gelime gsterdii aikar. Bana kalsa Darksiders 2’yi sadece hikyenin devamn anlatan bir oyun yapsalar, yani bu yeni oynan ve elementleri eklemeseler, Darksiders 2 yine oynanacakt. Ya da ben oynayacaktm. nk benim Darksiders serisinde en ok deer verdiim madde hikye idi. Ama oyunun yeni ierikleri oyunun hayranlarna mthi bir haber. Yaz ierisinde size spoiler vermemek iin kendimi zor tuttum ama, ou yazmda yaptm bunda da yapaym. Vigil Games yaknda yeni bir Darksiders oyunu duyurabilir. Umarm Darksiders 3’te de ilk oyun ile ikinci oyun arasndaki mesafe kadar fark olur. nk bu gidile Vigil de “byk” olarak tabir edilen firmalardan birinin bnyesine katlabilir. zellikle de THQ’nun yaad mli krizlerden sonra.

Darksiders 2’yi aln oynayn, ilk oyunu oynamanz veya oynamamamanz oyunu size kt klmayacak. Kesinlikle kaliteli bir yapm olmu. Umalm da Darksiders serisi, baka seriler gibi heba edilmesin…

Artlar: Yeni eklenen eya sistemi, gelitirilen yetenek sistemi, mthi oynan ve mzikler.

Eksiler: lk oyunla tekrar eden baz bulmaca ve evre eleri, sizi zorlayan “abuk yolculuk” harita sistemi, oyun ii loading ekranlar ve oyun ii ders grevleri.

Grafik:
80
Ses: 87
Oynan: 94

Genel: 92

<h2>Leave a Comment</h2>